تفاوت IPS، TN و VA صفحه نمایش و 1 مزیت جدی برای هرکدام

تفاوت IPS، TN و VA مربوط به پنل صفحه نمایش است

اینکه تفاوت IPS، TN و VA یک سوال مهم برای خریداران نمایشگر است و اینکه کدام یک ” واقعا ” بهترین است برای گیمیر ها اهمیت ویژه دارد. بیایید قبول کنیم که چه یک گیمر جدی باشید یا یک جنگجوی معمولی که پس از ساعت کاری برای سرگرمی بازی می کند به هرحال سخت افزار شما می تواند نقطه کانونی بین پیروزی و شکست در بازی باشد. کیفیت نمایش و عدم لگ زدن سیستم می تواند در لحظات حساس بازی سرنوشت ساز شود. پس با این مقاله دیجی باران همراه باش تا اطلاعات مفیدی کسب کنی!

تفاوت IPS، TN و VA برای گیمرها و کاربران حرفه ای رایانه چیست؟!

برای استفاده حداکثری از جدیدترین بازی‌های تیراندازی اول شخص (FPS)، ورزشی، مسابقه‌ای و سایر بازی‌های سریع، نه تنها به یک سیستم گیمینگ مجهز به کارت گرافیک قدرتمند نیاز دارید، بلکه به مانیتوری نیاز دارید که بتواند بدون اینکه شما را در معرض تصاویر تار، سوسو زدن، بریدگی تصویر و سایر عوامل نمایش قرار دهد، یک تجربه خوب و حرفه ای از صحنه نمایش را برای شما به ارمغان آورد.

با یک مانیتور مخصوص بازی که به همان قدرت کارت گرافیک شما کار می کند، کیفیت بازی خود را ارتقا دهید. تفاوت IPS، TN و VA بخشی از موارد اولیه ای هستند که باید در مانیتورهای مخصوص گیم ” دارای رتبه برتر ” به دنبال آنها باشید. ما بررسی های عمیقی از بهترین مانیتورهای بازی در بازار داریم که به نکات مهم اهمیت می دهند.

در این راهنما کمک می کنیم تا مانیتوری را انتخاب کنید که به شما برتری قابل قبولی نسبت به حریفانتان بدهد و در عین حال تجربه بازی روان و لذت بخش را ارائه دهد. اینها عواملی هستند که باید هنگام انتخاب یک مانیتور گیمینگ در نظر بگیرید.

تفاوت IPS، TN و VA

چگونه بهترین پنل را برای مانیتور خود انتخاب کنم؟

هنگام انتخاب مانیتور گیمینگ با انواع مختلفی از پنل ها ( IPS و غیره ) مواجه می شوید. این پانل ها “خروجی ” تصویر را نشان می دهند و بنابراین بخش اصلی صفحه نمایش شما هستند. در این مقاله، تفاوت بین سه نوع پنل محبوب برای مانیتورهای بازی: TN، IPS و VA را توضیح می دهیم. ما این کار را در سه بخش انجام می دهیم: کیفیت تصویر، نرخ تازه سازی و سرعت پاسخگویی را بررسی کرده تا تصویر ذهنی از آنچه که باید انتخاب کنید برای شما واضح تر شود و بتوانید با خیال راحت برای انتخاب و خرید مانیتور گیمینگ تصمیم گیری کنید.

کیفیت تصویر در تفاوت IPS، TN و VA یک مفهوم گسترده است

در این مقاله، ما عمدتاً به رنگ هایی که یک نوع صفحه نمایش می تواند نمایش دهد، کنتراست بین روشنایی و تاریکی و زاویه دید صفحه نمایش را بررسی می کنیم.

پنل های IPS


دارای بالاترین طیف رنگی هستند. این بدان معنی است که این مانیتورها گرافیک بازی شما را به صورت واقعی تری نشان می دهند. صفحه نمایش IPS کیفیت نمایش را با زوایای دید گسترده هماهنگ می کند، بنابراین اگر مستقیماً در مقابل مانیتور بازی نیستید، می توانید تصاویر واضحی را مشاهده کنید. مثلاً اگر با دوست خود فیفا بازی می کنید طبیعتا هردو شما نمی توانید درست در روبروی نمایشگر قرار گیرید. خصوصا در مواقعی که قصد دارید در ضربان حرفه ای از کدها استفاده کرده و یا برای کرنر و پنالتی جهت گیری ” مخفیانه ” داشته باشید؛ دید گسترده و کیفیت دقیق تر پنل IPS به شما کمک می کند.

نمایشگرهای TN


Gaming با پنل TN نمایش رنگ کمتری نسبت به سایر مانیتورها دارند. برای مثال، در مقایسه با صفحه نمایش IPS، رنگ ها کمی کسل کننده و سردتر به نظر می رسند. به همین دلیل است که هیچ مانیتور TN با DisplayHDR وجود ندارد. زاویه دید پنل قدیمی TN نیز نسبت به انواع دیگر گیم پدها کوچکتر است. معمولاً مانیتور TN را برای سایر مشخصات آن انتخاب کنید. نمایشگر TN در ابعاد بزرگ و برای دوربین های مدار بسته مناسب و مقرون به صرفه تر از IPS است.

درباره پنل های تکنولوژی VA


تفاوت IPS، TN و VA صفحه نمایش VA میان رده خوبی بین IPS و TN است زیرا محدوده رنگ آن به پنل IPS نزدیک است و زاویه دید کمی کوچکتر از صفحه نمایش IPS دارد اما محوطه دید شما از صفحه نمایش TN باز تر است. مانیتورهای بازی VA از نظر در کنتراست ( درخشندگی ) عالی هستند. تفاوت روشن و تاریکی در این نوع صفحه نمایش بسیار مشهود است و برای محیط های تاریک مانند کافی نت ها خیلی مناسب و ایده آل است.

نرخ تجدید – تازه سازی و رفرش IPS – TN -VA

نرخ تازه سازی به تعداد فریم هایی که یک صفحه نمایش می تواند در هر ثانیه شمارش ” منتشر ” کند اشاره دارد. این با هرتز نشان داده می شود که تعداد دفعاتی است که یک تصویر در هر ثانیه دوباره محاسبه می شود. مانیتورهای بازی با فرکانس 75 هرتز و 144 هرتز رایج ترین هستند و اگر این عدد بیشتر باشد یعنی مانیتور تصاویر صاف تری تولید می کند.

IPS
مانیتوری با فناوری IPS معمولا کمترین نرخ تازه سازی را دارد. نرخ تازه سازی بیش از 75 هرتز در واقع برای این نوع مانیتور تامل بر انگیز است. این بدان معناست که شما بازی ها را با نرخ فریم بالاتر و روان تر را در سایر مانیتور ها بهتر تجربه می کنید. نمایشگرهای IPS همچنان در حال توسعه هستند و سری های اولیه از نمایشگرها با نرخ تازه سازی تا 144 هرتز اکنون در دسترس هستند و قطعا آنها را محدوده قیمت بالاخواهید یافت.

پنل TN از نظر رفرش برای بازی و کارهای سریع مناسب است

به لطف فناوری موجود در مانیتور TN ( سری گیمینگ ) این مانیتورها بالاترین نرخ تازه سازی را در محدوده قیمتی خود دارند. سایر مانیتورهای ( غیر گیمینگ ) پانل TN با نرخ تجدید 144 هرتز یا بیشتر نیز از این قاعده مستثنی نیستند در نتیجه اکثر بازی ها روان به نظر می رسند و دچار لکنت تصویر ” لگ زدن ” نمی شوند. 

اگر نرخ تازه سازی بالا را با G-Sync یا Freesync مرتبط کنید، که به طور همزمان تعداد هرتز را با تعداد فریم در ثانیه بالا و پایین می کنند، قطعا لگ تصویر ( مربوط به مانیتور ) را تجربه نخواهید کرد.

مانیتورهای VA یک تجربه پائین تر از سطح متوسط

نماایشگرهای دارای پنل VA از نظر نرخ رفرش در دسته میان رده و متوسط ​​هستند. اگرچه بسیاری از پنل‌های VA دارای نرخ تازه‌سازی 60 هرتز هستند، اما در این نوع مانیتور ( VA ) صفحه نمایش‌هایی با فرکانس 120 هرتز یا بیشتر نیز خواهید دید. احتمالا با یک مانیتور VA می توانید تمام بازی های خود را روان بازی کنید.

بررسی زمان پاسخگویی برای تفاوت IPS، TN و VA

سرعت پاسخ صفحه نمایش نشان می دهد که چقدر طول می کشد تا یک پیکسل سیاه سفید شود و برگردد. اگر سرعت پاسخگویی صفحه نمایش شما خیلی زیاد باشد، هنگام اجرای بازی های سریع، تاری حرکت یا چیزی شبیه به شبح را تجربه خواهید کرد و شما این مشکل را می توانید با چیزی مثل خطوط در حال حرکت در پشت یک جسم سریع تشخیص می دهید.

IPS

گرچه در مانیتورهای IPS به مسئله زمان پاسخ دهی کم دقت نشده، اما اکثر مانیتورهای بازی با فناوری IPS دارای زمان پاسخگویی 4 میلی ثانیه هستند. این برای بسیاری از بازی ها مشکل خاصی ایجاد نمی کند. آیا بازی های مسابقه ای زیادی انجام می دهید یا بازی های تیراندازی سریع؟ اگر چنین است، از سایه ها رنج خواهید برد. از آنجایی که توسعه فناوری های مربوط به نرخ پاسخگویی در IPS هنوز ثابت است یا سرعت کمی دارد، اکنون اکثر مانیتورهای بازی IPS با سرعت پاسخگویی 2 میلی‌ثانیه یا 1 میلی‌ثانیه وجود دارند.


مانیتورهای بازی TN

نمایشگرهای پنل TN با نرخ پاسخ دهی پایین شناخته شده اند. تنها 1 میلی ثانیه زمان پاسخگویی در این نوع صفحه نمایش رایج است. در نتیجه با پنل TN هرگز دچار تار شدن خطوط نخواهید شد، حتی در سریع ترین بازی ها سرعت قابل تحسینی را تجربه خواهید کرد.

مانیتورهای VA
با پنل VA به طور پیش فرض بیشترین زمان پاسخگویی را دارند که حدود 5 میلی ثانیه است. یعنی با این صفحه نمایش ها بیشتر تحت تاثیر تار شدن تصویر در حرکت قرار می گیرید. توسعه در اینجا نیز به سرعت در حال انجام است، در نتیجه نمایشگرهای VA امروزی پنل های بسیار سریع تری دارند. VA با محدوده قیمت بالاتر برابر با پنل TN هستند.

نتیجه بررسی تفاوت IPS، TN و VA

انتخاب بهترین فناوری برد برای بازی امکان پذیر نیست. همه انواع پانل ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. به دقت در مورد آنچه می خواهید با صفحه نمایش انجام دهید فکر کنید. 

کسانی که به دنبال مانیتوری هستند که در درجه اول نرخ تازه سازی بالا و کمی تاری حرکت را ارائه می دهد، به زودی با یک پنل TN روبرو می شوند. البته مانیتورهای دارای پنل VA گزینه خوبی در بین این دو ارائه می دهند.

به خصوص اکنون که تعداد کمی مانیتور با تاخیر کم نیز در بازار وجود دارد کسانی که خواهان بهترین کیفیت تصویر هستند باید مانیتور IPS را انتخاب کنند.

دیجی باران
از دیدن افکار شما خوشحال خواهیم شد

پاسخ دهید

10 − یک =

سبد خرید