آموزش باز کردن لپ تاپ برای همه مدل ها و تعویض قطعات

چرا تصمیم گرفتم برای آموزش باز کردن لپ تاپ مقاله بنویسم!؟ حقیقتا بسیاری از افراد را دیدم که به تعمیرگاه ها مراجعه می کنند و بیشتر از حد معقول نگران هستند؛ اما شاید بپرسی چرا؟! بسیاری از افراد که از روی کنجکاوی به بازکردن قاب های لپ تاپ دست می زنند و یا به قول خودشون از روی دست تعمیرکار دیدند و دستگاه را باز کردند با مشکلاتی روبرو می شود که نتها ایراد را رفع نکرده بلکه مشکل جدیدی به مشکلات لپ تاپ نیز اضافه کرده اند! پس با من همراه باش تا بدانی در چه زمانی لپ تاپ را باز کنیم یا اینکه بیخیال این موضوع شویم

خواندن این مقاله چه فایده ای داره ؟!

اولین اتفاق خوبی که برای شما میفته این هست که با آسیب های باز کردن دستگاه آشنا شده و با فهمیدن این نکات اگه قصد باز کردن قاب ها و حتی صفحه کلید را داشته باشید قطعا به دستگاه یا بدنه آسیب های جدی تر وارد نخواهد شد . خب این بحث شیرین را ادامه می دهیم

مهم ترین دلایل باز کردن لپ تاپ چیست ؟!

حتی اگر لپ تاپ به تعمیر نیاز نداشته باشه ، تعویض یک قطعه هم شامل هزینه دستمزد تعمیرگاه می شود، به همین دلیل برخی از افراد برای تعویض صفحه کلید، تعویض باتری ، تعویض یا ارتقای رم و حتی عوض کردن نمایشگر  ترحیج می دهند خودشون دست به کار شوند. به بازار مراجعه می کنند، بعد از اعلام مدل دستگاه ، قطعه را سفارش داده و با خوشحالی تمام دست به آچار می شوند.

خب دوستان به هر حال اگر علاقه دارید قاب یا هر قطعه از دستگاه را خودتان عوض کنید به این مقاله همراه ما باشید تا برخی از باید ها و نباید های باز کردن و تعویض قطعات لپ تاپ را برایتان بازگو کنم

شماره یک : تعویض رم یا حافظه اس اس دی

اینکه بخواهید هارد دیسک دستگاه را تعویض کنید یا اصلا با یک اس اس دی 2.5 اینچی جایگزین کنید- یا اگر بخواهید رم لپ تاپ را تعویض کنید اینها ساده ترین کارهایی است که به راحتی و توسط خودتان قابل انجام خواهد بود.

برای عوض کردن و جایگزینی هار دیسک یا رم لپ تاپ یک راه حل آسان در دسترس شما است. اکثر مدلها برای تعویض حافظه ، دارای یک درب مجزا در کف دستگاه هستند. البته ما اینجا در مورد دستگاه های مبتنی بر  SoC صحبت نمی کنیم.  اینجا منظور ما عوض کردن رم لپ تاپ برای مدل هایی است که هنوز هم از فناوری های مشابه کیس های رومیزی استفاده می کنند.

برای انجام این کار ابتدا یک پارچه نرم روی میز پهن کنید تا قاب پشت نمایشگر دچار خط و خش نشود. اکنون دستگاه را برگردانید. تعداد زیادی از لپ تاپ ها ( به جز بسیاری از نوت بوک ها که باریک تر هستند ) در پائین دستگاه دارای یک درب هستند و با باز کردن آنها به رم و هارد دیسک دسترسی پیدا خواهید کرد.

شکل و فرم و حتی اندازه این دریچه در مدل های مختلف کمی متفاوت است اما تویض رم یا هارد دیسک معمولا با باز کردن همین دریچه اتفاق خواهد افتاد.

اگر شیارهای مربوط به این دریچه ها را پیدا نکرید دو حالت وجود دارد. در حالت اول لازم است کف لپ تاپ به طور کلی باز شود. در حالت دوم احتمالا رم شما قابلیت تعویض یا ارتقا را ندارد

تعویض رم لپ تاپ

هنگام بیرون آورن رم ابتدا سوکت های دوطرف را باز کرده ، سپس انتهای رم را به آرامی به بابا بکشید ( فقط انتها ) سپس رم را به آرامی کمی به عقب بکشید تا از جای خودش خارج شود. برای جایگذاری دقیقا همین روش را مهندسی معکوس کنید ( برعکس انجام دهید )

حافظه دسترسی تصادفی ( رم لپ تاپ ) دارای یک شیار است. این شیار با توجه به مدل ( DDR2 -DDR3 -DDR4 ) متفاوت خواهد بود. در برخی از مدلها این شیار دقیقا در وسط قرار گرفته یا اینکه کمی به یکی از طرین متمایل است. هنگام تعویض رم لپ تاپ و جایگزینی آن  حتما به شیار آن دقت کنید.

یکی دیگر از موارد که باید در زمان باز کردن و عوض کردن رم لپ تاپ به آن دقت کنید مربوط به ظرفیت رم است. حداکثر ظرفیتی که سیستم شما می تواند از حافظه رم استفاده کند متفاوت است و ممکن است دستگاه شما از ظرفیت های بیشتر مثلا از 32 گیگابایت به جای 16 گیگابایت چشتیبانی نکند و یا اگر نصب شد، سیستم توانایی استفاده از فضای مازاد را نداشته باشد.

باز کردن هارد لپ تاپ

یکی از مهم ترین مواردی که درب لپ تاپ به خاطر آن باز می شود مربوط به جایگزینیهارد دیسک است. اینکه بخواهید به طور مثال یک هارد دیسک 500 گیگابایتی را با هارد دیسک یک ترابایت جایگزین کنید، یا اینکه بخواهید هارد دیسک مغناطیسی را با هارد اس اس دی جایگزین کنید به هرحال یک فضای 2.5 اینچی را برای نصب حافظه در اختیار دارید.

بازکردن صفحه کلید لپ تاپ

باز کردن و عوض کردن صفحه کلید لپ تاپ معمولا آسان به نظر میرسد. صفحه کلید ها در دو مدل پرس شده و پیچ شده روی لپ تاپ نصب می شود. ما از باز کردن صفحه کلیدهای پیچ شده شروع می کنیم:

این مدل از صفحه کلید ها از بالا و توسط پین ها به بدنه ( قاب روی لپ تاپ ) متصل شده و از زیر نیط دارای پیچ هایی هستند. ابتدا لپ تاپ را برگردانید. باتری را از جا خارج کنید سپس به دنبال پیچ هایی باشید که یک علامت کیبورد در کنارآنها قارا گرفته است. این پیچ ها را باز کنید. در ادامه باید پین ها به آرامی از جای خودشان خارج شده تا کیبورد آزاد شود. اینجا دو نکته مهم وجود دارد

  • فلت کیبورد به مادربرد متصل شده و باید مواظب آن باشید زیرا با کشیده شدن بیش از حد به فلت و سوکت آن آسیب می رسد.
  • برای باز کردن پین های نگه دارنده کیبورد از سمت راست لپ تاپ شروع کنید و در جهت عقربه های ساعت ادامه دهید.
  • باز کردن پین ها بنابر مدل لپ تاپ شما کمی متفاوت به نظر می رسد. برای باز کردن پین های کیبورد؛  فقط از ابزار پلاستیکی استفاده کنید و هرگز ابزار فلزی و شی نوک تیز را وارد نکنید زیرا احتمال آسیب زدن به مادربرد وجود دارد.

باید ها و نباید ها در این آموزش باز کردن لپ تاپ

باید ها و نبایدهایی وجود دارد که هنگام باز کردن لپ تاپ لازم است تا مورد توجه قرار گیرد. این موارد که ممکن است به لپ تاپ شما آسیب های جدی وارد کند را برای شما لیست می کنم

  • نباید از اشیای نوک تیز فلزی برای باز کردن لپ تاپ استفاده کنید زیرا این کار بسیار خطرناک است. بهتر است از اسپاتول یا اشیای پلاستیکی مانند کارت های عابر بانک ( سوخته و شکسته ) استفاده کنید.
  • نباید برای باز کردن لپ تاپ روشن و یا دستگاهی که به برق متصل است اقدام کنید؛ ابتدا آداپتور را جدا کنید. اگر باتری از نوع بیرونی است آن را حتما خارج کنید – اگر باتری از نوع داخلی است پس از جدا کردن کف لپ تاپ حتما آن را از دستگاه جدا کنید.
  • هنگام جدا کردن سوکت ها و کانکتور ها حتما بهترین روش را در اینترنت جستجو کنید.

تمیز کردن فن و خنک کننده مهم ترین دلیل باز کردن قاب لپ تاپ

هیچ دلیلی به اندازه تمیز کردن فن و مسیر خنک کننده وجود ندارد که کاربران را ترغیب کند تا درب و بدنه دستگاه را باز کنند. وقتی مسیر فن مسدود می شود به بروز اشکالات بسیاری منجر خواهد شد و اگر برای رفع مشکلات داغ کردن دیر دست به کار شوید احتمالا GPU را از دست خواهید داد.

بهترین روش باز کردن لپ تاپ چیست

بهترین روش باز کردن لپ تاپ ” مشاهده فیلم ” است. برای این کار ابتدا جستجوگر گوگل را روی تب ویدیو قرار دهید سپس کلمه disassembly laptop را تایپ کرده و مدل دستگاه را نوشته و جستجو کنید. بهترین فیلم ها را در آپارات و یوتیوب پیدا خواهید کرد. البته حتما ویدیو را با مدل دستگاه خودتان تطبیق دهید.

آیا باز کردن لپ تاپ لازم است

عیب یابی لپ تاپ به وسیله برخی از نرم افزار ها و یا دانگل هامیسر است که احتیاجی به بازکردن لپ تاپ ندارد. در برخی از مواقع ممکن است ایراد در نرم افزار باشد و جدا کردن قاب ها در این مواقع نه تنها مفید نیست بلکه آسیب هایی به پبن قاب یا حتی نمایشگر وارد خواهد کرد.

مراجعه به سایت ifixit.com

در این وب سایت آموزش باز کردن لپ تاپ برای صدها مدل قرار گرفته است. شما می توانید نام یا مدل دستگاه را در وب سایت جستجو کرده و به آموزش تصویری و مرحله به مرحله و یا آموزش ویدیویی دست پیدا کنید.

آموزش باز کردن لپ تاپ HP

لپ تاپ های اچ پی پا به پای لپ تاپ های دل خیلی اسم در کردند ولی متاسفانه همشون و خصوصا مدل های قدیمی خیلی داغ می کنن. این د اغ کردن باعث خراب شدن باتری ، ششکستن قاب کف و ایراداتی از این قبیل است ک هاکثر کاربرهایی که با دستگاه های نسبتا قدیمی مانند DV سری شیشم و هفتم کار می کنند کلن قید باتری را زدند و با مشکلات شکستگی قاب کف و جای لولاها درگیر هستند. برای باز کردن قاب لپ تاپ اچ پی ابتدا مدل را همانطوری که توضیح دادم با قسمت ویدیو سرچ کنید و اگر پیدا نشد بازدید از HP Support نیز به شما پیشنهاد می شود.

باز کردن لپ تاپ HP

باز کردن لپ تاپ دل

یک سری لپ تاپ نسبتا قدیمی در بازار وجود داره که متاسفانه یا خوشبختانه با قیمت های پائین و به نام لپ تاپ ترید یا لپ تاپ دانش آموزی به فروش می رسند. این دستگاه ها اکثرا با مشکل کندی سرعت روبرو هستند و برای ارتقای رم و تعویض هارد دیسک مغناطیسی و تبدیل آن به SSD باز می شوند. هارد لپ تاپ دقیقا در قسمت پایین ( زیر دست شما ) و داخل قاب قرار گرفته و می توانید با باز کردن لپ تاپ دل ؛ هارد دیسک را با SSD فرم فاکتور 2.5 اینچی عوض کنید.

این مقاله آموزش باز کردن لپ تاپ در آینده نزدیک به روز رسانی و تکمیل می شود.

دیجی باران
از دیدن افکار شما خوشحال خواهیم شد

پاسخ دهید

5 × چهار =

سبد خرید