10 روش برای فهمیدن مدل لپ‌تاپ و کامپیوتر با مشخصات سخت‌افزار !

فوریه 18, 2024

روش های مختلف و نکات مهم برای فهمیدن مدل لپ‌تاپ و سایر سیستم های مختلف کامپیوتری و همچنین قطعات و اجزای سخت افزار و حتی مشخصات نرم افزار در این مقاله با جزئیات دقیق آموزش داده می شود. مدل یابی برای موارد بسیاری کاربرد دارد. به طور مثال برای رفع موارد و موضوعات سخت افزاری و حتی نرم افزاری لازم است تا مدل و مشخصات دقیق قطعات و اجزای سخت افزار را پیدا کنیم. به مثال های زیر دقت کنید:

 • فهمیدن مدل سیستم یا اجزای آن برای رفع مشکلات فنی ، تعمیر کردن و یا برای بروز رسانی سیستم کاربرد دارد.
 • گاهی این مدل یابی به منظور استفاده از نرم افزارهای مختلف و بررسی همخوانی برنامه ها با سیستم کاربرد دارد.
 • پس مشخصات سیستم نه تنها مفید بلکه ضروری است.
 • اشخاصی که قصد بروز رسانی سیستم خود را دارند باید از مشخصات دقیق قطعه ها اطلاع داشته باشند
 • گاهی برای عیب یابی و تعمیر ممکن است به اطلاعات و مشخصات قطعات نیاز پیدا کنیم.

موضوعات و عناوین اصلی این مقاله چیست ؟

 • فهمیدن مشخصات لپ تاپ و هر نوع رایانه قابل حمل ( قطعاتی مانند : باتری ، مادربرد و غیره )
 • پیدا کردن مدل و مشخصات قطعات داخل کیس کامپیوترهای رومیزی به منظور تعمیر یا ارتقای سیستم.

چرا باید مدل هر قطعه را به طور دقیق بفهمیم ؟!

رایانه ها شامل اجزا و بخش های مختلفی است که در کنار هم مونتاژ شده و باهم یک سیستم کامل را تشکیل میدهد. بسیاری از این قطعات شبیه هستند. به طور مثال؛ رم ها در هر نسل مشابه یکدیگرند. البته این قطعات در طول زمان و به علت به روز رسانی فناوری‌ها مدام دستخوش تغییر می‌شود. در نتیجه تفاوت های مهمی را شکل می دهند.

ماردبرد مهم ترین قطعه است

مادربرد در واقع اصلی ترین قطعه است به عنوان ستون فقرات کامپیوتر شناخته شده و بقیه قطعات بر حسب قدرت و توان مادربرد مونتاژ می شوند. وقتی سیستم های کامپیوتری به روزرسانی میشود ؛ تغییر و تحولات از این قطعه شروع میشود. فهمیدن شباهت ها و تفاوت ها برای تعویض یا ارتقای قطعه اهمیت دارد.

 • با فهمیدن مدل لپ تاپ می توان به مدل دقیق مادربرد آن پی ببرید.
 • اگر صاحب کیس هستید بهتره ابتدا به دنبال پیدا کردن مدل دقیق مادربرد باشید.
pc hardware second hand

شرکت های بزرگ سازنده مادربرد ها نیز از کمپانی های طراح و سازنده CPU و تراشه ها خط می گیرند. شرکت اینتل که به عنوان بزرگ ترین شرکت سازنده پردازنده اصلی ( CPU ) شناخته می شود یکی از مهم ترین و تاثیر گذار ترین ها در معماری کامپیوتر است. هربار که اینتل چیزی را به طور اساسی تغییر می دهد حتی قطعات عمومی مانند رم ها نیز ممکن است برای اسمبل یک رایانه جدید بلا استفاده شود.

فهمیدن مشخصات لپ تاپ و کامپیوتر رومیزی از طریق ویندوز

شما می توانید به راحتی از طریق ویندوز برای مشاهده مدل لپ تاپ خود استفاده کنید؛ اما این اطلاعات صرفاً خلاصه شده می باشد و حتی سازماندهی نشده و درک آن برای برخی از مردم مشکل خواهد بود. ، ما انجام اینکار از طریق برنامه ها و نرم افزار های مدل یابی را ترجیح می دهیم. مخصوصاً که این برنامه ها حجم کمی دارند و می توانید آن ها را به راحتی نصب کنید و دوباره حذف کنید. اما اگر از طریق ویندوز بدون برنامه می خواهید مشخصات را بدانید می توانید بر روی My Computer و سپس Properties کلیک راست کرده و تمام جزئیات برای شما ظاهر می شود.

راه دیگر برای یافتن جزئیات بیشتر از طریق ابزار System Information در ویندوز نیز هست. وارد پنجره Run (کلید ویندوز + R) می شوید، سپس msinfo32 را تایپ می کنید و پنجره ای با تمام جزئیات در مورد مشخصات ظاهر می شود.

جعبه ابزار Sys را امتحان کنید

نرم افزار Sys Toolbox یک برنامه عالی دیگر برای یافتن جزئیات دقیق در مورد قطعات داخل دستگاه شما است، اما این بار بدون ویندوز فقط از طریق یک رابط. همچنین داده ها شامل تمامی قسمت ها مانند سیستم عامل، رم، مادربرد، اتصال به اینترنت، اطلاعات بایوس و پردازنده و سایر اطلاعات و مشخصات دقیق می باشد.

Sys Toolbox

مشخصات و مدل سخت افزار سیستم از طریق نرم افزار کاربردی CPU Z

این نرم افزار اطالعات جزئی تری را در جدول های طبقه بندی شده و به طور مرتب ارائه خواهد داد. با دانلود و نصب نرمافزار CPU Z چند تب مختلف را مشاهده می کنید که یکی از آنها مربطو به مشخصات کاملی از پردازنده شامل : فرکانس – هسته ها و سایر اطلاعات مورد نیاز برای پی بردن به قدرت و توان پردازشی سیستم است.

به طور کلی دو نوع معماری برای سیستم عامل ها وجود دارد که بر Intel یا AMD تکیه می کند. پردازنده و مادربرد در این دو مدل هماهنگ شده است و شما نمیتوانید پردازنده AMD را برای مادربرد سوکت اینتلی استفاده کنید. مشخصات اصلی سخت افزار به همراه جزئیات کابردی و اجرایی از آنها را با برنامه CPU Z بررسی کنید.

فهمیدن مشخصات و مدل قطعات رایانه ها از طریق CMD

اگر به محیط ویندوز یا دیسک راه اندازد دستری دارید طبق روش بالا ابتدا وارد محیط CMD شده و عبارت system info را تایپ کرده و کلید اینتر را بزنید. اینجا مشخصات کاملی را در جلوی شچمان خود مشاهده خواهید کرد که شامل مشخصات سخت افزار ، نرم افزار و شبکه خواهد شد.

 • OS Name : نام سیستم عامل که معمولا هنگام نصب آن به طور دستی تایپ می شود.
 • OS Version : شامل نام و مشخصات سیستم عامل – به طور مثال : ویندوز ده و ورژن آن
 • System Type : در کمی پائین تر با X64 یا X86 اطلاعاتی از 64 یا 32 بیتی بودن سیستم می دهد.
 • System Manufacturer : کمپانی سازنده لپ تاپ را نشان می دهد.

اگر این لیست را به طور کامل بررسی کنید متوجه اطلاعات کاملی از دستگاه که شامل نوع ویندوز و حتی حافظه رم ا نیز خواهید شد.

بررسی مشخصات و قطعات مینی کیس ها

انواع مینی کیس ها نوعی کامپیوتر رومیزی کوچک و کم مصرف هستند. مینی کیس در برندهای مختلفی مانند : اچ پی ، دل ، ایسر و سایر برندهای پر فروش در ایران موجود است. مینی کیس های موجود در بازار ایران اکثرا استوک و کارکرده هستند و ممکن است هر کدام از قطعات آن خیلی زودتر از یک رایانه آکبند خراب شود.

برای تعویض یا ارتقای رم مینی کیس می توانید از رم کامپیوتر ها استفاده کنید. مینی کیس ها قابلیت نصب هارد دیسک 3.5 اینچی ( مانند هارد کیس رومیزی ) و قابلیت نصب SSD یا هارد دیسک 2.5 اینچی ( اندازه هارد لپ تاپ ) را دارند. درایو نوری و رایتر مینی کیس ها از نوع رایتر های لپ تاپ است و اگر رایتر مینی کیس خراب شد باید رایتر لپ تاپ را روی آن جایگزین کنید. مدل و اندازه مادربرد مینی کیس دارای فرم فاکتور خاص خود است و با چیز دیگری مشابهت ندارد.

راهنمای برند، مدل و مشخصات قطعه برای رایانه های قابل حمل

لپ تاپ 11 اینچی لنوو مدل IdeaPad 1 - A

همانطور که می دانید هر رایانه قابل حمل شامل نام برند سازمده آن مثلا ” لنوو – ایسوس – ایسر – دل – اچ پی و یا شاید ده ها برند شناخته شده یا کم یاب باشد. هر لپ تاپ وقتی که توسط یک برند ساخته می شود در یک دسته بندی قرار میگیرد : مانند سری ویووبوک ایسوس – سری اینسپایرون دل – سری DV برای لپ تاپ های HP و …

چرا به فهمیدن مدل لپ تاپ نیاز داریم ؟!

فهمیدن مدل لپ تاپ بسیار کار آمد تر به نظر می رسد. فرقی نمی کند که مدل دستگاه را از روی برچسب پشتی سریال و مشخصات رایانه بخوانید یا اینکه نگاهی به جعبه دستگاه انداخته و مدل آن را تشخیص دهید اما یک سری ضروریات وجود دارد که باید به آنها دقت کنید

فهمیدن مدل لپ تاپ برای تشخیص دقیق باتری

فهمیدن مدل دقیق نوت بوک یا لپ تاپ برای خرید باتری که یک قطعه مصرفی است بسیار اهمیت دارد به طور مثال یک سری از لپ تاپ های ایسوس هستند که حتی از نظر نام یکسان هستند اما یک حرف انگلیسی در انتهای نام آنها نوشته شده که سرنوشت انتخاب باتری آنها را عوض می کند. به طور مثال : یک سری از لپ تاپ های ایسوس X550 وجود دارد که باتری آن در نمونه X550-A و X550-D متفاوت است.

بررسی مشخصات لپ تاپ برای خریدن رم

خرید رم لپ تاپ یکی از مواردی است که مارا برای ارتقای دستگاه امیدوار می کند. اما همه چیز فقط به انتخاب وخرید رم بستگی ندارد بلکه باید اطلاعات مهم تری را داشته باشید بهخ عنوان مثال باید از نوع و ظرفیت cpu هم اطلاع داشته باشید. اینکه مدل لپ تاپ یا نوت بوک رابدانید علاوه بر اینکه به شما کمک می کند تا مدل رم مناسب را انتخاب کنید یک فایده اساسی دیگر نیز خواهد داشت.

به طور مثال ؛ برخی از مدلها با دونوع i5 , i7 تولید شده و به بازار عرضه می شود. اگر شما بد انید مدل دستگاه دقیقا چی هست می توانید بررسی زکنید که آیا ارتقای رم برای افزایش سرعت لپ تاپ اثر بخش هست یا خیر !

بهترین چاره برای فهمیدن مدل قاب لپ تاپ

برخی از مدلها در ظاهر شبیه به هم هستند اما در قاب کف تفاوت هایی وجود دارد. پس ما به فهمیدن مدل دقیق نیاز داریم تا بتوانیم مدل دقیق قاب را پیدا کنیم. حتی نوع رایتر و السیدی لپ تاپ نیز به کمک مدل دقیق بهتر مشخص خواهد شد.

Laptop Repair

برای تعویض مادربرد نیز باید مدل دقیق نوت بوک یا لبتاب را پیدا کنیم. البته تعمیر و تعویض مادربرد کمی سخت به نظر می رسد و برای این قضیه لازم است به تعمیرگاه متخصص تعمیر مادربرد لپ تاپ مراجعه کنید

فهمیدن مدل لپ تاپ با تفکیک برند

وقتی کسی قصد خرید لپ تاپ دست دوم را دارد ؛ مطمئنا همه دوست دارند مشخصات رایانه قابل را با جزئیات دقیق بدانند. اطلاعاتی در مورد هر قطعه داخلی داشته باشند. اگر می‌خواهید مارک‌های قطعات و سخت افزار لپ‌تاپ مانند پردازنده ، کارت گرافیک ، رم و سایر را با جزئیات را بدانید ، باید اجزای دستگاه را بردارید و بررسی کنید، اما کار بسیار ساده تر از این نیز هست و می توانید اطلاعات دقیقی در مورد هر قطعه از دستگاه خود پیدا کنید.

برند چه اهمیتی دارد ؟!

با اینکه رایانه ها در اصل ازیک چارچوب خاص پیروی می کنند اما هر کارخانه سازنده ؛ خط و مشی خود را دارد. معماری های سخت افزاری و ویژگیهای ظاهری که هر برند در نظر میگیرد روی سبک طراحی و طراحی و استفاده از قطعات نیز تاثیر دارد. به طور مثال : شرکت دل معمولا به دنبال ساخت رایانه های قابل حمل با طول عمر بیشتر است اما مایکروسافت با ارئه سرفیس به فکر طراحی و ارائه رایانه های سبک و ظریف است.

از طرفی هر برند ممکن است از یک قطعه برای تعداد زیادی مدل مشابه استفاده کند. به طور مثال: بسیاری از باتری ها و شارژها برای تعداد زیادی مدل از هر لپ تاپ یا نوت‌بوک مشترک است. حالا در ادامه این مطلب لیست مدل یابی لپ تاپ بر اساس برند را برایتان آماده نموده ام.

برچسب مشخصات لپ تاپ Acer:

شما می‌توانید نام و شماره مدل را روی یک برچسب نمایشگر (همراه با سایر اطلاعات مشخصات فنی) در سمت راست تاچپد زیر صفحه کلید پیدا کنید، به عنوان مثال “Aspire E1-571”. در غیر این صورت، حتماً روی یک برچسب سفید در پشت لپتاپ قرار دارد. اگر هر دو برچسب کثیف یا گم شده باشند، لپتاپ را روشن کنید و قبل از بارگیری ویندوز، با فشار دادن دکمه F2 به طور تکراری روی لوگوی Acer، به بایوس وارد شوید و صفحه اول اطلاعات مدل را نمایش می‌دهد.

لپتاپ‌های Asus:

شما می‌توانید اطلاعات مدل را روی یک برچسب نمایشگر (همراه با سایر اطلاعات مشخصات فنی) در سمت راست تاچپد زیر صفحه کلید پیدا کنید. شماره قطعه Asus بین 4 تا 6 کاراکتر است و با یک حرف بزرگ شروع می‌شود، به عنوان مثال “X5DC” یا “K52F”. حتماً روی یک برچسب سفید، تیره یا حتی شفاف در پشت لپتاپ قرار دارد. اگر برچسبی وجود نداشته باشد، ممکن است زیر باتری قرار داشته باشد.

همچنین می‌توانید این اطلاعات را در بایوس پیدا کنید. به طور معمول، با فشار دادن کلید DEL به بایوس دسترسی خواهید داشت و باید این کلید را همزمان با روشن کردن لپتاپ فشار دهید، قبل از نمایش لوگوی Asus. بعد از ظاهر شدن لوگو هم به همچنان کلید را فشار دهید. اگر این کار نتیجه ندهد، راه‌اندازی مجدد کنید و کلیدهای F1 و F2 را امتحان کنید. در نهایت؛ با مراجعه به نمایندگی Asus اطلاعات دقیق تری را در اختیار شما قرار خواهند داد.

لپتاپ‌های Dell :

شما می‌توانید نام و شماره مدل را روی پلاستیک لپتاپ یافت کنید که معمولاً در منطقه کیبورد/پشته دست قرار دارد. احتمالاً بالای کیبورد در سمت چپ قرار دارد، به عنوان مثال “Inspiron XXXX” یا “Latitude XXXXX”. در غیر این صورت، حتماً روی یک برچسب سفید یا به طور رایج تیره در پشت لپتاپ قرار دارد. یک روش ساده‌تر این است که شماره خدمت را برای لپتاپ خود پیدا کنید (روی یک برچسب سفید در زیر لپتاپ یا در بایوس با فشار دادن کلید F2 روی لوگوی راه‌اندازی دل)، به وبسایت پشتیبانی دل بروید و با وارد کردن شماره خدمت، مدل و پیکربندی لپتاپ خود را پیدا کنید. این همچنین همه اطلاعاتی است که ما نیاز داریم.

لپتاپ‌های HP/Compaq

شما می‌توانید سری مدل لپتاپ را روی بدنه نمایشگر پیدا کنید، به عنوان مثال “Pavilion G6″، اما این خیلی کلی است. برای یافتن شماره قطعه، زیر لپتاپ به دنبال یک برچسب حاوی اطلاعات شماره قطعه بگردید. برخی از لپتاپ‌های HP این برچسب را زیر باتری (همراه با برچسب‌های دیگر) قرار داده‌اند. بنابراین، برای “Pavilion G6″، شماره قطعه شبیه به این خواهد بود: “G6-XXXXxx” که چهار X کد چهار رقمی را نشان می‌دهد و “xx” دو حرف کوچک خواهند بود. آن‌ها از این الگوی شماره‌گذاری (یا الگویی بسیار مشابه) در اکثر خطوط محصولات خود استفاده می‌کنند، بنابراین به دنبال همین الگو باشید. همچنین، می‌توانید این اطلاعات مدل را در بایوس پیدا کنید. پس از روشن کردن لپتاپ و در صفحه لوگوی HP/Compaq قبل از بارگیری ویندوز، کلید F10 را فشار دهید و صفحه اول جزئیات مدل را نمایش خواهد داد.

لپ تاپ سونی:

در لپتاپ‌های قدیمی سونی قبل از سال 2009، شما می‌توانید شماره قطعه‌ای را که معمولاً با “VGN-xxxxxxx” در گوشه پایین سمت راست بدنه نمایشگر قرار دارد، و یک شماره قطعه دیگر زیر لپتاپ با “PCG-xxxxxx” آغاز می‌شود، پیدا کنید. کد “PCG” فقط یک کد شاسی است. شماره قطعه روی بدنه نمایشگر آن است که شما نیاز دارید. برای لپتاپ‌های سونی از سال 2010 به بعد، همین موارد برقرار است – شماره قطعه کامل لپتاپ شما در گوشه پایین سمت راست بدنه نمایشگر قرار خواهد گرفت. همچنین زیر لپتاپ روی یک برچسب سفید و در برخی از لپتاپ‌های جدیدتر سونی، این برچسب سفید زیر باتری پنهان شده است زیرا شماره قطعه روی بدنه نمایشگر نسخه کوتاه شده است. مدل‌های رایج با “SV” یا “VPC” آغاز می‌شوند و با حروف و اعداد بیشتری پیروی می‌شوند، اما مدل‌های کمتر شناخته شده ممکن است با حروف دیگری آغاز شوند.

لپتاپ‌های توشیبا:

اطلاعات مدل زیر لپتاپ بر روی یک برچسب قرار دارد، به عنوان مثال “Satellite Pro L450” یا “Equium A200”. این ممکن است با خط تیره و چند حرف و/یا عدد پیشرفت کند. در کنار این مدل، شما نیز به یک کد 6 کاراکتری زیر آن نیاز دارید که نیز یک شماره زیر-مدل است که مشخصات و ساخت دقیق لپتاپ شما را نشان می‌دهد. این معمولاً با “P” آغاز می‌شود. ممکن است کاراکترهای دیگری نیز بعد از آن آمده باشند، اما تنها کد 6 رقمی “PSXXXX” مورد نیاز است. همچنین، همانند موارد فوق، این اطلاعات نیز در بایوس لپتاپ در دسترس است. پس از روشن کردن لپتاپ و در صفحه لوگوی توشیبا قبل از بارگیری ویندوز، کلید F2 را فشار دهید و صفحه اول همچنین جزئیات مدل فوق را نشان خواهد داد.

فهمیدن مدل لپ تاپ لنوو :

با استفاده از نرم افزار و برنامه های متمایز که مشخصات دستگاه شما را به صورت دقیق و فوق العاده بررسی می کند و یا بدون استفاده از برنامه ها این خواسته شما بر آورده شدنی است. بنابراین از طریق این مبحث با نمایش سه روش برتر که این کار را انجام می دهند راهی برای بدست آوردن مدل لپ تاپ و مشاهده یا دانستن مشخصات کامپیوتر جزئیات دستگاه بدون بازکردن ، معرفی خواهیم کرد.

برای فهمیدن اینکه آیا لپتاپ دارای گرافیک دوم است یا خیر، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 1. بررسی مشخصات فنی برای فهمیدن گرافیک: نخستین راهکار بررسی مشخصات فنی لپتاپ است. معمولاً مشخصات فنی لپتاپ‌ها در وبسایت سازنده یا در بروشورها و دفترچه‌های راهنمای محصول آورده شده است. در این مشخصات فنی، به دنبال بخشی با عنوان “کارت گرافیک” یا “گرافیک” بگردید. اگر در اینجا گرافیک دوم (نظیر گرافیک مجزا) ذکر شده باشد، لپتاپ شما دارای گرافیک دوم است.
 2. بررسی مدیریت دستگاه‌ها (Device Manager): در ویندوز، می‌توانید به “Device Manager” بروید. برای این کار، کلید ویندوز + حرف R را فشار داده و عبارت “devmgmt.msc” را وارد کنید. در پنجره بازشده، روی “Display Adapters” کلیک کنید و لیستی از کارت‌های گرافیک نصب شده را مشاهده خواهید کرد. اگر دو کارت گرافیک مجزا در لیست وجود داشته باشد، لپتاپ شما دارای گرافیک دوم است.
 3. استفاده از برنامه‌های مدیریت گرافیک: برخی از لپتاپ‌ها دارای برنامه‌های مدیریت گرافیک مخصوص هستند که به شما امکان می‌دهند تنظیمات یا مشکل گرافیک لپ تاپ را مشاهده کنید. به عنوان مثال، نرم‌افزار NVIDIA Control Panel برای کارت‌های گرافیک NVIDIA استفاده می‌شود. اگر چنین برنامه‌هایی روی لپتاپ شما نصب باشد و به شما امکان مدیریت کارت گرافیک‌ها را می‌دهد، احتمالاً دارای گرافیک دوم هم هستید.

اگر در هیچکدام از موارد فوق برای فهمیدن مدل لپ تاپ نتیجه‌ای به دست نیاوردید، بهتر است به راهنمایی و پشتیبانی تولیدکننده مراجعه کنید. همه 580 مدل نوت بوک از طریق همین روش قابل مدل یابی است. این مقاله در آینده نزدیک به روز رسانی می شود و اطلاعاتی درباره فهمیدن مدل به کمک نرم افزار را در اختیار قرار خواهم داد. سوالات پر تکرار را در ادامه مرور میکنیم:

آیا برای فهمیدن مدل لپ تاپ باید آن را باز کنیم ؟!

خیر برای فهمیدن مدل لپ تاپ لازم نیست که آنرا باز کنیم. با توجه به برچسب مشخصات و یا با کمک نرم افزارها می توانیم مدل دقیق رایانه های قابل حمل را پیدا کنیم. پیدا کردن مدل قطعه نیز با توجه به مدل خود لپ تاپ امکان پذیر است.

دیجی باران
از دیدن افکار شما خوشحال خواهیم شد

پاسخ دهید

4 × دو =

سبد خرید