فهمیدن مدل لپ تاپ و کامپیوتر ، سیستم عامل قطعات سخت افزار و سایر مشخصات سیستم 10 !

فهمیدن مدل لپ تاپ و قطعات سخت افزار و مشخصات کامپیوتر برای رفع مشکلات و حتی استفاده از نرم افزارها مفید است. چه در هنگامی که دستگاه شما دچار ایراد شده و بخواهید قطعه ای را عوض کنید و چه در هنگامی که برای نصب نرم افزار جدیدی مانند ادوبی فتوشاپ 2021 یا افتر افکت نیازمند فهمیدن مدل کارت گرافیک لپ تاپ باشید به هرحال این به این سوال که مشخصات لپ تاپ را چگونه بفهمم ، پاسخ خواهیم داد.

لپ تاپ 11 اینچی لنوو مدل IdeaPad 1 - A

مطمئنا همه دوست دارند مشخصات دستگاه خود را با جزئیات دقیق تری بدانند و اطلاعاتی در مورد هر قطعه داخلی داشته باشند. اگر می‌خواهید مارک‌های قطعات و سخت افزار داخل دستگاه ؛ مانند پردازنده ، کارت گرافیک ، رم و سایر را با جزئیات را بدانید ، باید اجزای دستگاه را بردارید و بررسی کنید، اما کار بسیار ساده تر از این نیز هست و می توانید اطلاعات دقیقی در مورد هر قطعه از دستگاه خود پیدا کنید.

با استفاده از نرم افزار و برنامه های متمایز که مشخصات دستگاه شما را به صورت دقیق و فوق العاده بررسی می کند و یا بدون استفاده از برنامه ها این خواسته شما بر آورده شدنی است. بنابراین از طریق این مبحث با نمایش سه روش برتر که این کار را انجام می دهند راهی برای بدست آوردن مدل لپ تاپ و مشاهده یا دانستن مشخصات کامپیوتر جزئیات دستگاه بدون بازکردن ، معرفی خواهیم کرد.

مشخصات لپ تاپ و کامپیوتر از طریق ویندوز

شما می توانید به راحتی از طریق ویندوز برای مشاهده مدل لپ تاپ خود استفاده کنید؛ اما این اطلاعات صرفاً خلاصه شده می باشد و حتی سازماندهی نشده و درک آن برای برخی از مردم مشکل خواهد بود. ، ما انجام اینکار از طریق برنامه ها ترجیح می دهیم مخصوصاً که این برنامه ها حجم کمی دارند و می توانید آن ها را به راحتی نصب کنید و دوباره حذف کنید. اما اگر از طریق ویندوز بدون برنامه می خواهید مشخصات را بدانید می توانید بر روی My Computer و سپس Properties کلیک راست کرده و تمام جزئیات برای شما ظاهر می شود.

راه دیگر برای یافتن جزئیات بیشتر از طریق ابزار System Information در ویندوز نیز هست. وارد پنجره Run (کلید ویندوز + R) می شوید، سپس msinfo32 را تایپ می کنید و پنجره ای با تمام جزئیات در مورد مشخصات ظاهر می شود.

لپ تاپ ها و نوت بوک ها

همانطور که می دانید هر رایانه قابل حمل شامل نام برند سازمده آن مثلا ” لنوو – ایسوس – ایسر – دل – اچ پی و یا شاید ده ها برند شناخته شده یا نادر باشد. هر لپ تاپ وقتی که توسط یک برند ساخته می شود در یک دسته بندی قرار میگیرد : مانند سری ویووبوک ایسوس – سری اینسپایرون دل – سری DV برای لپ تاپ های HP و …

فهمیدن مدل لپ تاپ

هر کدام از لپ تاپ ها نیز شامل یک مدل خاص هستند. مانند : لپ تاپ اینسپایرون دل N5010 که دل : نام برند – اینسپایرون : سری و N5010 به عنوان مدل دقیق دستگاه در نظر گرفته می شود.بهترین و آسان ترین راه فهمیدن مدل لپ تاپ : خواندن مدل از روی برچسب پشت دستگاه است.

فهمیدن مدل لپ تاپ و مشخصات کامپیوتر از cmd

برای اجرای این روش به سیستم عامل ویندوز یا دیسک راه انداز نیا دارید. در ویندوز با نگه داشتن دکمه منو استارت و زدن کلید R وارد محیط CMD شده
سپس عبارت wmci baseboard راتایپ کنید. با زدن کلید اینتر و در انتهای متن و جایی که baseboard چندبار تکرار شده و در نزدیکی برند لپ تاپ میتوانید مدل مادربرد را مشاهده کنید. برای فهمیدن همه مشخصات شامل : مدل خود لپ تاپ یا کامپیوتر – مدل مادربرد – سیستم عامل و .. این مراحل را در ادامه مشاهده کنید >>

فهمیدن مشخصات لپ تاپ و کامپیوتر از طریق CMD

اگر به محیط ویندوز یا دیسک راه اندازد دستری دارید طبق روش بالا ابتدا وارد محیط CMD شده و عبارت system info را تایپ کرده و کلید اینتر را بزنید. اینجا مشخصات کاملی را در جلوی شچمان خود مشاهده خواهید کرد که شامل مشخصات سخت افزار ، نرم افزار و شبکه خواهد شد.

  • OS Name : نام سیستم عامل که معمولا هنگام نصب آن به طور دستی تایپ می شود.
  • OS Version : شامل نام و مشخصات سیستم عامل – به طور مثال : ویندوز ده و ورژن آن
  • System Type : در کمی پائین تر با X64 یا X86 اطلاعاتی از 64 یا 32 بیتی بودن سیستم می دهد.
  • System Manufacturer : کمپانی سازنده لپ تاپ را نشان می دهد.

اگر این لیست را به طور کامل بررسی کنید متوجه اطلاعات کاملی از دستگاه که شامل نوع ویندوز و حتی حافظه رم ا نیز خواهید شد.

جعبه ابزار Sys

نرم افزار Sys Toolbox یک برنامه عالی دیگر برای یافتن جزئیات دقیق در مورد قطعات داخل دستگاه شما است، اما این بار بدون ویندوز فقط از طریق یک رابط. همچنین داده ها شامل تمامی قسمت ها مانند سیستم عامل، رم، مادربرد، اتصال به اینترنت، اطلاعات بایوس و پردازنده و سایر اطلاعات و مشخصات دقیق می باشد.

مشخصات سیستم از طریق نرم افزار کاربردی CPU Z

این نرم افزار اطالعات جزئی تری را در جدول های طبقه بندی شده و به طور مرتب ارائه خواهد داد. با دانلود و نصب نرمافزار CPU Z چند تب مختلف را مشاهده می کنید که یکی از آنها مربطو به مشخصات کاملی از پردازنده شامل : فرکانس – هسته ها و سایر اطلاعات مورد نیاز برای پی بردن به قدرت و توان پردازشی سیستم است.

به طور کلی دو نوع معماری برای سیستم عامل ها وجود دارد که بر Intel یا AMD تکیه می کند. پردازنده و مادربرد در این دو مدل هماهنگ شده است و شما نمیتوانید پردازنده AMD را برای مادربرد سوکت اینتلی استفاده کنید. مشخصات اصلی سخت افزار به همراه جزئیات کابردی و اجرایی از آنها را با برنامه CPU Z بررسی کنید

چرا به فهمیدن مدل لپ تاپ نیاز داریم ؟!

فهمیدن مدل لپ تاپ بسیار کار آمد تر به نظر می رسد. فرقی نمی کند که مدل دستگاه را از روی برچسب پشتی بخوانید یا اینکه نگاهی به جعبه دستگاه انداخته و مدل آن را تشخیص دهید اما یک سری ضروریات وجود دارد که باید به آنها دقت کنید

فهمیدن مدل لپ تاپ برای تشخیص دقیق باتری

فهمیدن مدل دقیق نوت بوک یا لپ تاپ برای خرید قطعات مهمی مانند باتری که یک مدل مصرفی است بسیار اهمیت دارد به طور مثال یک سری از لپ تاپ های ایسوس هستند که حتی از نظر نام یکسان هستند اما یک حرف انگلیسی در انتهای نام آنها نوشته شده که سرنوشت انتخاب باتری آنها را عوض می کند. به طور مثال : یک سری از لپ تاپ های ایسوس X550 وجود دارد که باتری آن در نمونه X550-A و X550-D متفاوت است.

بررسی مشخصات لپ تاپ برای خریدن رم

خرید رم لپ تاپ یکی از مواردی است که مارا برای ارتقای دستگاه امیدوار می کند. اما همه چیز فقط به انتخاب وخرید رم بستگی ندارد بلکه باید اطلاعات مهم تری را داشته باشید بهخ عنوان مثال باید از نوع و ظرفیت cpu هم اطلاع داشته باشید. اینکه مدل لپ تاپ یا نوت بوک رابدانید علاوه بر اینکه به شما کمک می کند تا مدل رم مناسب را انتخاب کنید یک فایده اساسی دیگر نیز خواهد داشت.

فهمیدن مدل لپ تاپ

به طور مثال ؛ برخی از مدلها با دونوع i5 , i7 تولید شده و به بازار عرضه می شود. اگر شما بد انید مدل دستگاه دقیقا چی هست می توانید بررسی زکنید که آیا ارتقای رم برای افزایش سرعت لپ تاپ اثر بخش هست یا خیر !

بهترین چاره برای فهمیدن مدل قاب لپ تاپ

برخی از مدلها در ظاهر شبیه به هم هستند اما در قاب کف تفاوت هایی وجود دارد. پس ما به فهمیدن مدل دقیق نیاز داریم تا بتوانیم مدل دقیق قاب را پیدا کنیم. حتی نوع رایتر و السیدی لپ تاپ نیز به کمک مدل دقیق بهتر مشخص خواهد شد.

برای تعویض مادربرد نیز باید مدل دقیق نوت بوک یا لبتاب را پیدا کنیم. البته تعمیر و تعویض مادربرد کمی سخت به نظر می رسد و برای این قضیه لازم است به تعمیرگاه متخصص تعمیر مادربرد لپ تاپ مراجعه کنید

همه 580 مدل نوت بوک از طریق همین روش قابل مدل یابی است. این مقاله در آینده نزدیک به روز رسانی می شود و اطلاعاتی درباره فهمیدن مدل به کمک نرم افزار را در اختیارتان قرار خواهم داد

دیجی باران
از دیدن افکار شما خوشحال خواهیم شد

پاسخ دهید

پانزده − 8 =

سبد خرید