مقایسه رم اندروید و ios و 3 نکته مهم

اگر بخواهیم در صنعت گوشی‌های هوشمند به مقایسه رم اندروید و IOS بپردازیم باید گفت: اساساً دو کمپ داریم، کمپ اندروید و کمپ iOS . این دو سیستم عامل اصلی در حال حاضر در صنعت گوشی های هوشمند به عنوان سیستم عامل برتر، پرچمدار و پیشران هستند. در حالی است که اندروید متعلق به گوگل و اپل مالک iOS است. یکی از تفاوت های اصلی بین این کمپ ها این است که در حالیکه اندروید توسط چندین سازنده استفاده می شود ولی iOS  صرفاً مختص آیفون های اپل است. این توضیح می دهد که چرا تعداد کاربران اندروید تقریباً سه برابر iOS است. با این حال، با توجه به موفقیت هایی که iOS ثبت کرده است، این سیستم درجه یک است. یکی دیگر از تفاوت های عمده بین گوشی های هوشمند اندرویدی و iOS ظرفیت رم آن ها است. به طور کلی، دستگاه های اندرویدی دارای ظرفیت رم بسیار بیشتری نسبت به همتایان iOS خود هستند. سوال اینجاست که چرا؟ با دیجیباران همراه باشید.

مقایسه رم اندروید و IOS را با یک نمونه شروع می کنیم. به تازگی ZTE Axon 30 Ultra Space Edition رسما منتشر شده است. این گوشی هوشمند پرچمدار اندرویدی با 18 گیگابایت رم و 1 ترابایت حافظه داخلی ( رام )  عرضه می شود. این دسته از گوشی های جدید، نشان می‌دهند که حافظه رم گوشی‌های هوشمند و پرچم‌دار اندرویدی در حال حاضر حدود 20 گیگابایت است. در واقع با تکیه بر فناوری جدید گسترش حافظه، چند پرچمدار اندرویدی در حال حاضر از 20 گیگابایت رم پشتیبانی می کنند.

به عبارت ساده، بالاترین ظرفیت رم در گوشی های هوشمند اندرویدی حدود 18 تا 20 گیگابایت است. در مقابل آنها، بزرگترین ظرفیت رم در آیفون حدود 6 گیگابایت است. بنابراین کمپ اندروید از نظر حجم رم سه برابر از iOS جلوتر است. 

دیجیکالا مگ

چرا رم گوشی های اندرویدی بزرگتر می شود؟ 

از 8 گیگابایت به 12 گیگابایت و سپس به 18 گیگابایت، این در حالی است که گوشی های اپل از نظر ظرفیت رم ، فقط به نصف یا کمتر از اندروید نیاز دارند. آیا اپل عقب مانده است یا مستر کوک “خسیس” است؟!! در واقع، دلیل واقعی این اقدام به منظور صرفه جویی در هزینه ها نیست.

در اینجا سه ​​دلیل اصلی برای پایین بودن رم iOS آورده شده است. با این حال، قبل از بررسی دلایل، اجازه دهید در مورد RAM صحبت کنیم.

قبل از مقایسه رم اندروید و IOS و بررسی تفاوت‌های بین مکانیسم‌های مدیریت حافظه سیستم‌های iOS و اندروید، باید معنای برخی از اصطلاحات حرفه‌ای را درک کنیم. 

رم (حافظه دسترسی تصادفی) به حافظه در حال اجرا نیز گفته می شود. اندازه رم به طور مستقیم تعیین می کند که چند برنامه می توانید در پس زمینه گوشی باز کنید. از طرفی رام (حافظه فقط خواندنی) را حافظه داخلی می نامند. رام تعیین می کند که چه تعداد برنامه می توانید روی گوشی خود نصب کنید و چه تعداد عکس و آهنگ را می توانید ذخیره کنید.

علم فردا

مقایسه رم گوشی در اجرای بازی و برنامه

اگر میخواهید هنوز هم به مقایسه رم اندروید و IOS ادامه دهنگام استفاده از تلفن همراه خود چندین برنامه را باز کنید، زمانی که فضای ذخیره سازی تلفن همراه کافی نیست، تلفن همراه به طور خودکار برخی از برنامه ها را می بندد. این کار را برای آزاد کردن فضا برای رفع نیازهای برنامه های جدید انجام می دهد. این معمولا به عنوان ” کشتن پس زمینه ” شناخته می شود.

هنگامی که تلفن شما به طور معمول “پس زمینه” را اصطلاحا می کشد، ناگزیر بر عملکرد و باتری تلفن تأثیر می گذارد. این به این دلیل است که باز کردن مجدد برنامه کمی طول می کشد و شما احساس می کنید که عملکرد دستگاه “روان” نیست. بنابراین، وقتی با تعداد زیادی برنامه یا بازی کار می‌کنید، هرچه فضای ذخیره‌سازی بزرگ‌تر باشد، گوشی هوشمند روان‌تر می‌شود. اما در در اینجا 3 دلیل اصلی وجود دارد که چرا iOS با اندازه رم “کوچک” خود راحت و روان است.

مکانیسم  IOS  می تواند حافظه بیشتری را ذخیره کند

در استفاده روزانه، انواع و تعداد برنامه هایی که اجرا می کنیم مشابه هستند. چرا اندروید برای اطمینان از روان بودن به فضای ذخیره سازی بیشتری نسبت به اپل نیاز دارد؟ جواب این است : زیرا اندروید از یک “پس زمینه واقعی” استفاده می کند. برنامه‌هایی که در پیش‌زمینه اجرا می‌شوند و در پس‌زمینه آویزان هستند، همان مقدار حافظه را اشغال می‌کنند. این باعث می شود سیستم حافظه بیشتری مصرف کند. این در حالیست که  پس‌زمینه اپل یک پس‌زمینه مجازی است و زمانی که برنامه‌ای در پس‌زمینه باشد، فعالیت‌های آن به حالت تعلیق در می‌آید.

توقع کامل برنامه ها نکته مهم مقایسه رم اندروید و IOS !

گوشی ایفون هنگامی که کاربر یک کار را قطع می کند، سیستم وضعیت فعلی برنامه را از زمان وقفه ثبت می کند. سپس برنامه فریز یا منجمد می شود، زمانی که نیاز به بازگردانی و ادامه کار باشد، برنامه درست قبل از وقفه از حالت قبلی ادامه می‌یابد. بنابراین، مکانیسم  iOS  زمانی که برنامه آن در پس‌زمینه باشد، ظرفیت حافظه ی آزاد بیشتری نسبت به اندروید در اختیار می گذارد.

زمانی که تعداد یکسانی از برنامه های پس زمینه در حال اجرا هستند، iOS به حافظه بسیار کمتری نسبت به اندروید نیاز دارد. بنابراین، اندروید به علت زنده بودن برنامه های پس زمینه، به طور کلی به فضای حافظه بیشتری برای اطمینان از استفاده راحت از تلفن همراه نیاز دارد.

2. بررسی دقیق اپل و مکانیزم سندباکس، نیازهای ذخیره سازی آن را کمتر از اندروید می کند

در ادامه بررسی مقایسه رم اندروید و IOS باید گفت : از آنجایی که سیستم اندروید سیستم بررسی دقیقی ندارد، بسیار باز است و بازار آن ناهموار است. این منجر به جریان بی پایانی از برنامه های نا‌مناسب می شود. این برنامه‌ها یک سری «رفتارهای سرکش» دارند: انواع راه‌اندازی تصادفی و دسترسی تصادفی به مجوزها. در واقع در اندروید می توانید یک برنامه را باز کنید و 50 برنامه دیگر در پس زمینه با آن شروع به اجرا می کنند. این فورا ظرفیت ذخیره سازی و رم را پر می کند.

حافظه مناسب در کنار امنیت عالی

همه برنامه‌های موجود در اپ استور باید از طریق بررسی رسمی اپل بگذرند و برای دریافت مجوزها به رضایت کاربر نیاز دارند. پس از اینکه از سیستم خارج شدید، سیستم به طور کامل برنامه و تمام فرآیندها را از بین می برد و آنرا آن را بی سر و صدا در پس زمینه باز نمی کند.

علاوه بر این، iOS  مکانیزم جعبه ایمنی را اتخاذ می کند و هر برنامه در یک جعبه سند مستقل قرار می گیرد و برنامه ها نمی توانند در دسترسی یکدیگر دخالت کند. طبیعتاً امکان بیدار کردن فعال نمودن سایر برنامه ها وجود ندارد. بنابراین، تحت کنترل دقیق، نرم افزار iOS نیازهای بسیار کمتری برای ذخیره سازی نسبت به اندروید دارد.

3. اپل یک سرویس فشار یکپارچه دارد که فضای ذخیره سازی مورد نیاز را کاهش می دهد

سرویس پوش نوتیفیکیشن اپل نیز فضای استفاده از حجم ذخیره سازی را تا حدی کاهش می دهد. پیام های اعلان سیستم iOS به طور یکنواخت از طریق سرور اپل به شما ارسال می شود. این به شما امکان می دهد پیام های اعلان را بدون باز کردن برنامه دریافت کنید. البته، این عملاً فضای ذخیره سازی را که سیستم در آن زمان استفاده می کند، کاهش می دهد. در مقایسه رم اندروید و IOS از نظر نوتیفیکیشن و باز کردن برنامه هاُ ایفون برنده میدان است.

با توجه به تعداد زیاد تولیدکنندگان تلفن همراه که از سیستم اندروید استفاده می کنند و ماهیت متن باز بودن سیستم اندروید، در حال حاضر هیچ اتحاد یکپارچه ای برای بهینه سازی اندروید وجود ندارد. اگر به خدمات اطلاع رسانی پوش نیاز دارید، پیام‌های شما فقط از طریق برنامه یا پلتفرم‌های خدمات شخص ثالث به شما ارسال می‌شود.

نتیجه مقایسه رم گوشی ANDROID – IOS

با توجه به مکانیسم های اپل و بررسی دقیق رسمی آن، مکانیزم سندباکس و سرویس پوش اجباری، اپل برای تسلط خود، نیازی به فضای ذخیره سازی بزرگ ندارد. با این حال، با وجود «پس‌زمینه واقعی»، منبع باز و دلایل دیگر اندروید، به حافظه بیشتری نیاز دارید تا اطمینان حاصل کنید که تجربه کاربر عالی است. بنابراین نه اپل از اندروید عقب مانده است و نه آقای کوک خسیس است ! حقیقت مقایسه رم اندروید و IOS این است که در مدیریت این دو سیستم تفاوت هایی وجود دارد. برای بررسی و مقایسه رم اندروید و IOS باید گفت : هر چه حافظه بیشتر باشد بهتر است، اما به دلیل تفاوت مکانیسم مدیریت حافظه عملیاتی بین iOS و اندروید، هیچ راهی برای مقایسه مستقیم این دو ظرفیت حافظه رم وجود ندارد.

دیجی باران
از دیدن افکار شما خوشحال خواهیم شد

پاسخ دهید

14 − 9 =

سبد خرید